nedeľa 29. apríla 2012

Vyhýbavá porucha vs. sociálna fóbia. Aký je rozdiel?

socialna_fobiaAni tí najväčší odborníci sa nevedia dodnes zhodnúť aký je vzťah vyhýbavej poruchy a sociálnej fóbie. Prevládajú 2 rôzne názory:
1. vyhýbavá porucha je extrémna forma sociálnej fóbie
2. sú to dva rozdielne psychické problémy aj keď majú veľa spoločného

A tak ľudia pobehujú po psychológoch a fórach a pýtajú sa sami seba "čo to vlastne mám?".

Rozdiel je ten že sociálna fóbia je akútny problém a prejavuje sa v konkrétnych sociálnych situáciách, často fyzicky, napríklad červenaním. Vyhýbavá porucha je naopak založená na dlhodobých problémoch so vzťahmi.

Oba problémy sú založené na báze strachu z kritiky a odmietnutia no ich priebeh je odlišný. Typické rozdiely sú nasledovné:

- sociálni fobici zámerne nesabotujú vzťahy s inými ľuďmi. Naopak vyhýbaví ľudia (avoidanti) zámerne, ale aj podvedome likvidujú jeden vzťah za druhým aj napriek tomu, že danú osobu majú radi.
- sociálni fobici viac dôverujú blízkym ľuďom. Avoidant nedôveruje z princípu nikomu, a trvá veľmi dlhú dobu kým si niekto získa jeho dôveru. Aj po tom sú avoidanti ostražití a podozrievaví. Dôkladne prehodnocujú komu čo povedať. Akýkoľvek náznak kritiky môže znamenať, že dôvera budovaná 2 roky sa rozplynie za pár minút.
- avoidanti trpia menej často fyzickými prejavmi fóbie (triaška, červenanie, sucho v hrdle), zato ale vnútorne pociťujú rovnakú úzkosť ako sociálny fobici
- vyhýbavá porucha je ťažšie ovplyvniteľná liekmi a stimulantmi. U sociálneho fobika môže byť bežné že si dá dve - tri pivá a sociálna fóbia je preč. Avoidant môže byť rozbitý na šrot, a stále u neho môžno pozorovať príznaky poruchy (napr. nedôvera, odmietanie iných ľudí a pod.)

Z uvedeného vyplýva, že dôvera v ľudí je najpodstatnejší rozdiel, vďaka čomu môžeme vyhýbavú poruchu osobnosti definovať ako samostatné psychické ochorenie, ktoré síce má veľa spoločného so sociálnou fóbiou, no je to odlišný problém.

Keď už sme pri porovnávaní rozdielov medzi príbuznými psychickými problémami, tak je vhodné spomenúť rozdiel medzi úzkostnou poruchou a vyhýbavou poruchou. Vyhýbavá porucha patrí medzi úzkostné poruchy, no nie každá úzkostná porucha musí byť vyhýbavou poruchou, preto sa vžilo označenie Úzkostná - vyhýbavá porucha osobnosti.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára