nedeľa 9. septembra 2012

Útek z reality

fantázia
Keď sa chceš dobre mať tak musíš utekať... spieva sa v piesni od Zóny A. Čo čert nechcel - avoidanti túto vetu dodržujú do bodky. Realita prináša so sebou veľké množstvo úzkosti. Sme na ňu extrémne precitlivelí, rovnako ako na stres či kritiku. Vyhnutie sa situáciám, ktoré tieto pocity navodzujú je iba jeden zo spôsobov obrany. Druhým je odstránenie reality z vedomia. To sa dá navodiť hraním hier, sledovaním filmov, anime či požívaním rôznofarebných, viac či menej legálnych látok. Preto sa vyhýbaví ľudia veľmi radi oddávajú týmto radovánkam. V hrách môžem byť čím len chcem, bez rizika, že ma niekto bude kritizovať. A ak sa o to niekto pokúsi, tak ho zabijem. Doslova.
V anime a filmoch sa viem vcítiť do jednej z postáv a tak aspoň na chvíľu nemyslieť na to, čo som dnes zase pokašlal.

A tak beží deň za dňom, mesiac za mesiacom a namiesto reálneho života uprednostňujem virtuálny. Bez obranných mechanizmov to nejde. Skúsil som žiť ako normálny ľudia a prerástlo mi to cez hlavu. Nedokázal som sa vyrovnať s bežnými situáciami a po ich skončení mi v hlave vírili myšlienky čo som spravil zle, čo som zle povedal atď. Postupom času som si uvedomil, že úzkosť je toxická a dlhodobé vystavovanie sa ľuďom vedie k agresivite. Aby som sa z toho nezbláznil užívam kvapky proti kašľu s nápisom vodka. A predstavte si, že fungujú! :)

Ďalším zo spôsobov ako zvládať život je denné snenie. Nastáva keď si v hlave prehrávate svoju upravenú minulosť, alebo si vymýšľate situácie, ktoré nemôžu nastať. Napríklad, že ste šťastný a máte vlastnú rodinu. Do určitej miery je vhodné používať takého mechanizmy. Umožňujú nám nebyť v ustavičnom strese a vysporiadať sa s tvrdou realitou. Problém nastane ak vaše fantazírovanie ovplyvní schopnosť aspoň základného fungovania v normálnom živote - chodiť do práce / školy / na nákup / platiť dane...

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára