nedeľa 20. januára 2013

Trochu užitočnej literatúry

čítanie
Ako hovoria do čierna odetí nábožní ľudia: Pomôž si človeče aj Satan ti pomôže. Tak si poďme trochu pomôcť. Čo je fajn na vyhýbavej poruche je fakt, že každého serie. Mňa, vás, vášho psychológa, brata vašej sestry, skrátka všetkých. To je dobrá motivácia aby ste s ňou niečo urobili. Nikto vás z vyhýbavej poruchy nemôže dostať, iba vy. Všetko ostatné čo sa naučíte, prečítate, ľudia, ktorý vám objasnia psychické procesy, dokonca aj psychológovia vám môžu iba ukázať cestu. Kráčať po nej musíte sami. Dobrým základom ako sa na cestu nechirurgického odstránenia psychických problémov vydať sú knihy. Nedá mi nepodeliť sa s vami o dve, ktoré mne osobne značne rozšírili obzory a veľmi pomohli.

Martin Kantor: Distancing: Avoidant Personality Disorder
Táto kniha je skôr opisom poruchy samotnej, než návod ako sa jej zbaviť. Dozviete sa čo všetko môže spadať pod kategóriu vyhýbavej poruchy, ako sa prejavuje a aké sú možnosti jej liečenia. Nečakajte od nej zázraky, no doporučoval by som ju každému, kto to myslí s riešením svojich vyhýbavých problémov vážne. A keďže nejaká dobrá duša sprístupnila kompletnú kópiu na Google Docs, tak nemusíte na kúpu obetovať svoje poctivo nadobudnuté, prípadne ukradnuté peniaze.

Karen Horneyová: Neuróza a lidský růst
Odmyslite si autorkine priezvisko, ktoré zvádza k rôznym divným asociáciám, a tiež fakt, že bola napísaná pred vyše pol storočím. Toto dielo je malý zázrak. Pre mňa je rovnako dôležité ako bola Einsteinova práca pre teoretickú fyziku. Horneyová sa v knihe zaoberá všetkými neurotickými poruchami bez rozdielu, čo je výhodné z hľadiska skúmania AVPD, ktoré má v sebe znaky mnohých iných psychických ochorení a porúch. Sila jej obsahu je v tom, že ide do hĺbky, až k samotnému koreňu problémov. Kantorovi sa môže o takomto detailnom rozobratí problematiky vyhýbavej poruchy iba snívať. Mne sa vďaka nej podarilo vyriešiť veľa čiastkových problémov, ktoré mám. Nie tým, že by u mňa problémy prestali existovať, no niekedy keď sa vyskytne nevhodná, úzkostná, alebo agresívna reakcia na sociálny podnet, tak viem čo ju spôsobuje. Eventuálne ten problém dokážem vyriešiť, alebo sa aspoň cítim v danej situácii výrazne lepšie. Týmto chcem ešte raz poďakovať osobe, ktorá mi o tejto knihe povedala.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára