nedeľa 24. februára 2013

Denník vyhýbavca 10: Ako som pracoval

Vyhýbavec ide do práce
Vyhýbavec už zopár rokov obštastňuje svojho zamestnávateľa dobre odvedenou prácou a štátnu pokladnicu dobre odvedenými daňami. V poslednom čase má ale pocit, že to s prácou trochu preháňa. Stala sa preňho závislosťou, rovnako ako káva, či vysedávanie pred počítačom a čumenie na viac či menej vhodný obsah pre osoby pod 18 rokov. Nie vždy som mal to čo robím rád. Rovnako ako pre spolutrpiacich avoidantov a fobikov, aj pre mňa boli začiatky ťažké. Neexistovalo nič čo by som nenávidel viac. Nie kvôli samotnej práci, ale kvôli dýchajúcim a chodiacim bytostiam s ktorými som musel komunikovať. Takú úzkosť akou som trpel prvý rok po zamestnaní svojej osoby želám iba mojim nepriateľom. Ak by som nejakých mal. Keďže si ale človek zvykne na všetko, tak aj vyhýbavec si zvykol. A je celkom pravdepodobné, že si na svoju prácu zvyknú aj iní avoidanti či fobici. Stačí dostatočne dlho vydržať a snažiť sa zvracať od úzkosti iba mimo pracovnej doby.

Po dlhých mesiacoch a rokoch prišiel vyhýbavec do štádia, kedy priam až úchylne začal mať svoju prácu rád. Stala sa totiž jeho terapiou. Niečo, čo ani vo sne nemohol dokázať a napriek tomu dokázal. Expozícia, či liečba mučením, nazvite to ako chcete. Nutnosť stretávať sa s ľuďmi natoľko otupila moju úzkosť zo sociálnych situácií, že už mi je všetko jedno. Jediným problémom zostávajú nové, neznáme miesta a udalosti, no tie mi pohyb medzi ľuďmi dávkuje tak, aby som mohol v prekonávaní samého seba pokračovať a zároveň sa nezbláznil.
Jediným negatívom je, že sa práca stala ďalším zo spôsobov ako utiecť z reality. Čím menej času mám, tým menej myslím na blbosti, no bohužiaľ aj na to ako zmeniť môj spôsob života a aspoň trochu sa otvoriť svetu. Preto mi je často jedno, že robím dlhšie než je zdravé. Z toho musí mať môj chlebodarca radosť. Trochu menšiu radosť by mal, ak by vedel, že zamestnáva psychicky narušeného jedinca. Napriek všetkému ma tento štýl života robí akosi štastným, čo je v priamom rozpore s relatívne nedávnou potrebou pustiť si kvôli práci žilou.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára