sobota 1. júna 2013

Antidepresíva: týždeň prvý

antidepresíva - yummy yummy
Po 15 rokoch vyjednávania s nervovými bunkami došla hlavnému vyjednávačovi trpezlivosť. Vyhýbavec si naivne myslel, že vyhýbavá porucha sa dá zvládnuť silou vôle. Napríklad tým, že zatnete zuby a urobíte čo vám robí najvačšie problémy. Ach, ako som sa len strašne mýlil. Mojim postojom bolo vždy "prežiť". Ako som sa cítil bolo druhoradé, hlavné bolo zvládnuť každodenné povinnosti.  Niekedy som zámerne išiel do ťažkých situácií, pretože ak som ich zvládol, tak som sa po nich cítil lepšie. Podstatné je slovko "po nich". Dobrý pocit nepramenil zo samotnej situácie, ale zo štastia a eufórie, že je za mnou. Jedného pekného slnečného dňa sa ale vyskytla vec, ktorú som nečakal. Sociálna situácia na ktorú som sa úprimne tešil.

Bol som si istý, že to nie je len ďalšia z rady povinností, aby som si pripadal aspoň trochu normálne. O to viac ma šokovalo, že som sa cítil opäť zle. Niečo chcete, tešíte sa na danú udalosť a napriek tomu si ju nedokážete užiť. Tak frustrovaný som už dávno nebol. Frustrácia je ale dobrá vec, pretože vyhýbavca neskutočne nasrdí. Až do takej miery, že zdvihol telefón a objednal sa u psychiatra. Po dvoch týždňoch čakania sa vyhýbavec ocitol pred bielymi dverami, za ktorými teta psychiatrička vykonáva svoje hrôzostrašné úkony ako rozhovory s ľuďmi, či predpisovanie liekov. Keď som sedel v čakárni mal som nepríjemné myšlienky v zmysle: "tak, a je zo mňa oficiálne prípad, ktorý patrí na psychiatriu". To je stigma, ktorej sa bojí veľa osôb, čo je zvláštne. Keď máte nedostatok červených krviniek a idete k doktorovi, tak to každý chápe. No keď máte nedostatok serotonínu v mozgu, tak sa na vás pozerajú takzvaný "normálny ľudia" cez prsty. Občas sa vyhýbavec započúva do rozhovorov bežných ľudí, a preto vážne pochybuje či označenie "normálny" je na mieste. V každom prípade po 2 hodinách čakania v čakárni, kedy vyschli aj posledné zásoby vlhkosti v mojich ústach som bol na rade.

Psychiatrička je dobrá duša. Na prvý pohľad jej bolo jasné, že vyhýbavec je totálny magor a tak mu oznámila, že si potrebuje nájsť psychoterapeuta. Aby z ordinácie nešiel naľahko, tak mu po asi pol hodinovom rozhovore dala do ruky Escitalopram. To je vám krabička. V tej krabičke, je 28 tabletiek. Každá tabletka obsahuje 10 mg veci, ktorá vychytáva serotonín v priestore medzi nervovými bunkami, čím zvyšuje jeho koncentráciu. Odborne sa tomu nadáva antidepresíva. Ešte odbornejšie SSRI (Selective serotonin reuptake inhibitors). Vraj má vyhýbavec zobať zopár dní pol tabletky a potom má prejsť na zobanie celej tabletky. Predpokladananý nástup účinku po začiatku zobania, je 2 týždne, dovtedy nebude vyhýbavec cítiť žiadnu zmenu. Plný účinok sa dostavuje po 8 - 12 týždňoch. Antidepresíva sú známe tým, že majú mierne vedľajšie účinky. Po prečítaní príbalovej informácie bol vyhýbavec pripravený na všetko. Že mu bude zle, že nebude spať a s trochou štastia snáď nechytí podliatiny z vnútorného krvácania. Nič z toho sa ale nestalo. Vedľajšie účinky sú pri escitaloprame väčšinou zanedbateľné, u mňa sú nulové.

Vyhýbavec má v pláne, že keď začnú tabletky účinkovať, a nebude cítiť silnú úzkosť v sociálnych situáciách tak sa začne viac exponovať medzi ľuďmi. Tým by sa mohli zmeniť vzorce správania a eventuálne aj skreslené myšlienky o vlastnej nemožnosti. Zobanie antidepresív bude pokračovať minimálne ďalších 8 mesiacov, niektorí odborníci vraj odporúčajú 12 - 18 mesiacov po odznení príznakov.

Ak by som sa neodhodlal k antidepresívam, tak by môj život pokračoval ako doteraz. Kedykoľvek by boli pri nejakej činnosti ľudia, tak z toho nikdy nebudem mať dobrý pocit. To sa týka aj vecí ako je prechádzka v parku, návšteva kina či nákup vodky. Vyhýbavec chce tieto veci robiť, no nedokáže sa zo žiadnej z nich tešiť, čo je zásadná vec, ktorú je nutné zmeniť. Začínam teraz. Síce s 15 ročným meškaním, ale predsa.

5 komentárov:

 1. Tak cg? Aj ja beriem Escitil. Mimo iných.
  A úzkosti zostávajú.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ako dlho? Pomohol ti Escitil aspoň k niečomu? Napríklad proti depresii?

   Odstrániť
 2. Mám pár otázek, jestli bys byl tak hodnej a byl schopnej mi na ně odpovědět, tak se mi prosím ozvi na blog :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Existuje možnosť, že ti na ne budem schopný odpovedať, takže ti idem okomentovať nejaký príspevok na tvojom blogu :) Ak ten komentár neobjavíš, tak sa mi ozvi ty na vyhybavaporucha@gmail.com. Ach, tá anonymná komunikácia 21. storočia... :o

   Odstrániť
  2. objevila jsem ho no... já... no hele asi písnu na ten mail, to bude jednodušší než takhle, děkuju :D

   Odstrániť