nedeľa 26. januára 2014

Praktický návod ako sa dostať ku psychiatrovi

Psychiatria
Nebojte sa, toto nebude návod ako sa zblázniť. Vzhľadom na to, že čítate tento blog, tak pravdepodobne od toho aj tak nemáte ďaleko. Toto bude praktický manuál, ako sa vybrať tam, kam sa nikomu z nás veľmi nechce, ale raz tam musí skoro každý. K psychiatrovi. Ten Vám s radosťou predpíše rôznofarebné pilulky, ktoré majú za úlohu Vás ochrániť od rezania žíl, naťahovania lana na krk a podobných voľnočasových aktivít. Je praktické ak si vyberiete psychiatra blízko vášho bydliska, prípadne miesta kde väčšinou hnije vaša telesná schránka. Ak ale bývate v malom meste, tak je celkom možné, že vás tam jedného slnečného dňa niekto známy uvidí. Doporučujem preto rádius 3-10 km ako kompromis medzi pohodlím dochádzania k lekárovi, a ochranou súkromia.

Vybrať kvalitného psychiatra je pomerne ťažké. Nájsť takého čo si nebude mýliť vyhýbavú poruchu so sociálnou fóbiou je ešte ťažšie. Preto odporúčam riadiť sa intuíciou, čo v preklade znamená nechať to na náhodu a dúfať, že daný odborník sa vie aspoň podpísať pod recept. Nasleduje návod ako vyhľadať a navštíviť psychiatra, krok za krokom:
1. Musíte mať psychickú poruchu. Občas stačí aj ľahká vyšinutosť (viď moj prípad), či prinajmenšom psychické problémy. Doporučujem nechodiť k psychiatrovi keď vám nič nie je, pretože po rozhovore s ľuďmi v čakárni by vám už niečo mohlo byť.

2. Nájdite si adresu a telefón akéhokoľvek psychiatra. Nezabudnite - musí sa vedieť podpísať! Tým síce diskriminujeme bezrukých lekárov, no verte mi, bez receptu dostanete lieky iba ak máte veľmi veľký sexappeal a lekárnička v lekárni je strašne škaredá. Pri hľadaní psychiatra odporúčam stránku zzz.sk. Je vysoko pravdepodobné, že ak sa tam lekár vie pridať, tak sa bude vedieť aj podpísať. Po kontaktnými údajmi nájdete informáciu, či má daný psychiater zmluvu s vašou zdravotnou poisťovňou. To preto aby ste nemuseli u neho nič platiť.


3. Teraz prichádza najťažší krok. Zodvihnite telefón (ak ho už máte v ruke tak nemusíte) a zavolajte do ordinácie, ktorú ste si vybrali. Ideálne počas ordinačných hodín. Mimo nich by sa vám mohlo stať, že v ordinácii nikto nebude. Človeka, ktorý zodvihne sa spýtajte či teta psychiatrička či ujo psychiater príjma nových pacientov. Ak hlas na druhom konci odpovie kladne, tak mu povedze, že sa chcete objednať a on vám dá dátum kedy sa máte dostaviť. Zvyčajne si počkáte 2 - 3 týždne.


4. V deň kedy sa máte dostaviť sa dostavíte. Do ordinácie.


5. Počkáte v čakárni, kým na vás nepríde rad.
Ak medzitým zistíte, že čakáte omylom v pizzérii, tak máte v zásade dve možnosti. Objednať si pizzu a užiť si pekný deň, alebo sa premiestniť k psychiatrovi.


6. Ešte predtým, než na vás príde rad si sestrička od vás zoberie kartičku poistenca. To preto aby ste si to nerozmysleli a nezdrhli jej.

7. Keď prídete na rad, teta psychiatrička sa vás spýta čo vás trápi a vy spustíte. Ak budete mať smolu ako som mal ja a natrafíte na retardovanú kravu, ktorá vás ani poriadne nepustí k slovu, tak lieky budete od nej musieť vymámiť. To sa naštastie stáva málokedy. V každom prípade trvajte na predpísaní liekov.


8. Po tom, čo vás psychiatrička vypočuje, vám predpíše tabletky. Nemusíte sa báť, že vás platba za ne zrujnuje. Lieky na hlavu sú preplácané poisťovňou. Pravdepodobne vám lekár predpíše antidepresíva. V prípade generických antidepresív, neplatíte nič. Ak dostanete od lekárky novší model, tak je úhrada na úrovni pár eur za mesiac. Poisťovňa preplatí cca. 90% ceny lieku.


9. Nasleduje obdobie pokus - omyl - samovražda - smrť... ehm zistenie, že dané antidepresíva nezaberajú, prípadne majú príliš silné vedľajšie účinky a tak vám psychiater predpíše nové. Ak máte šťastie, tak nejaké zaberú a po dvoch mesiacoch sa začnete cítiť lepšie. Ak šťastie nemáte, tak doporučujem stanicu Vinohrady a počkať si na medzinárodný rýchlik s hlavou na koľajnici.

Do zdrogovania priatelia.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára