nedeľa 5. marca 2017

Antidepresíva, rok tretí: Odtnite mu hlavu, nech nevytŕča z davu.

Pomaly, ale isto prebieha tretí rok môjho štátom sponzorovaného feťáctva zvaného branie antidepresív. Týmto chcem poďakovať obom zdravotným poisťovniam, ktoré do mňa investovali kopec peňazí, aby som sa stal vzorným občanom tohto štátu. Nuž, chybička se vloudila, nestalo sa. Je zo mňa ešte väčšie hovädo než kedysi. A až na fakt, že k misantropii a nihilizmu sa pridala aj istá forma psychopatie nejde nič, ale vôbec nič podľa plánu. Vitajte pri mojej reality show s názvom "Čo sa stane, keď vám zadrbáva a rozhodnete sa brať antidepresíva".


Poďme, ale pekne po poriadku. Ak ste mali rovnakú smolu ako ja, tak ste sa narodili tu na Zemi ako druh homo sapiens sapiens. Ak ste mali ešte väčšiu smolu, tak vám osud prifaril a úprimne, neviem či je prifaril spisovné slovo, no je mi to jedno, skrátka vám dal do vienka psychickú poruchu. Veď žijeme iba raz, tak prečo mať ten život normálny, že ano? V takejto situácii máte v zásade 4 možnosti:

A) nerobiť nič a trpieť B) spáchať samovraždu
C) zveriť sa do rúk psychoterapeuta a mať z toho veľké hovno
D) začať brať lieky - v mojom prípade antidepresíva

Nebudem tu rozvádzať minoritné možnosti riešenia problému. V skratke: po absolvovaní možnosti A a zopár neúspešných pokusoch možnosti B som sa rozhodol pre D. Kvôli D sa môj život rozdelil na 2 polovice: pred rokom 2013 a po roku 2013. Toto je stručný opis, čo vás čaká ak ste rovnako ako som bol ja, na rozhraní medzi rozhodnutiami: brať, či nebrať. Rovnakú dilemu riešia napríklad policajti či politici, no v ich prípade je vždy voľba jasná: brať a čo najviac. Späť k téme:

Pred rokom 2013, bez antidepresív
  Život vyhýbavca bol emocionálny, dokázal intenzívne prežívať, občas aj prežúvať veci ktoré sa mu udiali. Negatívnou stránkou veci bolo, že každý deň vyhýbavec cítil neskutočnú úzkosť bez toho aby mu to pripadalo ako niečo zvláštne. Skrátka a dobre, aj prechádzka po ulici bola výzvou, ktorej predchádzalo búšenie srdca, pot, žalúdočné ťažkosti a kŕče v bruchu, triaška a nesústredenosť. Ak sa prechádzka náhodou udiala tak po ukončení nasledovalo neskutočné uvoľnenie a eufória. Takto sa vyhýbavec cítil prakticky pri každej aktivite, kde musel vystrčiť päty z domu a najviac na miestach na ktorých nikdy predtým nebol. Každodenné peklo nemalo konca vyššieho územno-správneho celku.

Po roku 2013, s antidepresívami

Po asi 2 mesiacoch od začiatku orálneho požívania antidepresív úzkosti zmizli. A to tak, že kompletne. Síce sa zo mňa nestal extrovert a úprimne som to ani neočakával, ale nové, neočakávané veci už na vyhýbavca nepôsobili tak akoby mu Jozef Mengele operoval slepáka bez anestézie. Dni ale zovšedneli a celé prežívanie sa stalo akýmsi plochým. Zrazu už nemáte vzlety a pády, iba šedý priemer. Pozeráte skvelý film: meh..., hráte obľúbenú hru: meh..., zarábate 2 litre mesačne: meh...., preťahujete niekoho: meh.... Síce sa nakrátko dokážete tešiť z vecí, ale nie je to ani zďaleka také intenzívne ako v minulosti.
Dospel som tak k záveru, že antidepresíva z vás nemajú spraviť štastného človeka. Majú z vás spraviť funkčného človeka, ktorý má prácu, platí dane a kupuje zbytočnosti tak ako všetci ostatní. Hooray, nech žije mainstream, a trhová ekonomika. Naviac vás oberajú o empatiu. To čo tvrdia o antidepresívach v mnohých dokumentoch - že z vás robia manipulatívneho psychopata, je z veľkej miery pravda. Naviac ste agresívnejší, viac než kedykoľvek predtým.

No to čo mi antidepresíva zobrali a čo mi chýba najviac je uštipačný sarkasticko-cynický humor, ktorý som kedysi mal. Dnes už mám len meh.... Nie všetky antidepresíva sú však rovnaké a tie isté "tabletky" môžu pôsobiť na dvoch ľudí úplne rozdielne. Typickým príkladom je nechuť do sexuálnych praktík, ktorá sa často u antidepresív vyskytuje. Naopak u mňa antidepresíva pôsobia tak, že by som pretiahol aj týždeň mŕtvu ovcu.

Ak by som sa mal vrátiť v čase a odporučiť svojmu starému "ja" či začať brať, alebo nebrať antidepresíva, tak úprimne neviem čo by som povedal. Antidepresíva mi hodne vzdali, ale aj hodne veľa dali. No keď si spomeniem na úzkosti ktoré som kedysi zažíval na dennej báze, tak myslím že som začatím užívania urobil správnu voľbu.
Do sfetovania priatelia.

1 komentár:

  1. Ahoj, tych moznosti je v zasade viac, len to chce trochu viac casu si to nastudovat. Mne napriklad zo vsetkych metod najviac pomohla MEDITACIA. Len to nie je taka pohodlna cesta ako zhltnut tabletku. Tiez som uzival viac rokov antidepresiva, ale dosiel som do bodu, kedy aj tie prestali ucinkovat.
    Depresie a uzkosti maju hlbsie priciny a prave meditacia ti umozni sledovat myslienkove procesy, ktore sposobuju tvoje problemy. Tu je miesto, kde prebieha liecenie a kompletna zmena aj v mozgu. Je to aj vedecky potvrdene. Lieky boli a budu vzdy len pomockou, ktore docasne dokazu zmiernit symptomy, ale nikdy ta nevyliecia.

    OdpovedaťOdstrániť